Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (12 Aralık 2022 petrol fiyatları)

Brent petrolün varili, milletlerarası piyasalarda 76,67 dolardan işlem görüyor.

Dün 79,17 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,15 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,68 artarak 76,67 dolar oldu.

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 72,03 dolardan alıcı buldu.

BORU SINIRI SIZINTI NEDENİYLE DURDURULDU

Küresel petrol talebine ait tasalarla dün yılın en düşük düzeyini gören petrol fiyatları, Keystone petrol boru çizgisinde arzın kesintiye uğramasıyla kısmen yükseldi.

Kanada’dan ABD’ye günlük 600 bin varilden fazla petrol taşıyan Keystone boru sınırının dün sızıntı nedeniyle durdurulması arz telaşlarına yol açtı.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin “sıfır vaka” siyasetinde yumuşama adımlarına devam ederken, salgının büyük bir süratle yayılma ihtimali bölgede belirsizliklerin artmasına sebep oldu. Uzmanlar, ülkede hadise sayılarının süratle artmasıyla birlikte ekonomik aktiviteye ait kaygıların güçlendiğini belirterek, mevzuya ait haber akışının fiyatlar üzerinde tesirli olabileceğini tabir etti.

Öte yandan, dünya genelinde ağır makroekonomik bilgi akışı, global petrol talebine ait belirsizliğe yol açarak fiyatlar üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturmaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 76,77 ile 77,03 dolar aralığının direnç, 76,51 ile 76,25 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol cinsleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş bedelde değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.