BOTAŞ: Batman-Dörtyol sınırında sızıntı için çalışma başladı

Boru Sınırları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), tarafından yapılan açıklamada, “22 Mart 2023 günü gece saatlerinde Batman-Dörtyol ham petrol boru sınırının yaklaşık 507. kilometresinde sızıntı meydana gelmiştir. BOTAŞ acil müdahale gruplarımız olay yerine sevk edilmiş olup gruplarımız tarafından gerekli etraf önlemleri alınarak müdahale çalışmalarına acilen başlanmıştır” tabiri kullanıldı.

Çalışmaların tamamlanmasının akabinde petrol boru çizgisinin en kısa müddette devreye alınacağı kaydedildi.

Batman Çayı’na da petrol sızdı

Batman Valiliğinin toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, BOTAŞ’ın Batman Çayı üzerinden geçen boru çizgisinde gece saatlerinde Mirzabey köyü ile Balpınar beldesi ortasında bulunan Balpınar kum ocağı mevkisinde petrol sızıntısı meydana geldiği belirtilmişti.

Petrol sızıntısının Mirzabey ve Balpınar vanaları ortasında olduğunun tespit edilmesi ile her iki vananın da kapatıldığı kaydedilen paylaşımda, “Boru sınırı içerisinde kalan petrolün karada bir havuzda toplanarak bertaraf edilmesine yönelik BOTAŞ, Batman Belediyesi, Vilayet Özel Yönetimi, DSİ ve AFAD takımlarınca çalışma yapılmaktadır. Birebir vakitte Batman Çayı’na sızan petrolün temizlenmesine yönelik çalışma başlatılmıştır” sözleri kullanılmıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.