Boğaz’dan geçiş için bekleyen tankerlerin sayısı artıyor

Batılı ülkelerin Rusya’nın petrol ihracına getirdiği yeni kısıtlamaların akabinde İstanbul Boğazı’ndan geçerek Akdeniz’e ulaşmak için Karadeniz’de bekleyen petrol tankerlerinin sayısı bugün de arttı.

Bloomberg’in elde ettiği datalara göre Kazakistan’dan gelen ve 23 milyon varil petrol taşıyan 26 tanker Boğaz’dan geçiş için bekliyor.

Geçen ayın sonunda Türkiye Boğaz’dan geçecek tankerlerin sigorta mektubu olması gerektiğini duyurmuştu. Türkiye’nin bu adımı, AB’nin Rusya’ya yönelik petrolde tavan fiyat yaptırımının akabinde gelmişti.

İngiliz ve Amerikalı yetkililer Türkiye’nin sigorta zorunluluğunu gözden geçirmesini talep ederken şimdi bu gayretler karşılık bulmadı.

“Ek denetimlere gerek yok”

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Çarşamba günü Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’a Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasının Türk sularından geçen gemilere ek denetimler yapılmasını gerekli kılmadığını söyledi.

TASS haber ajansı tüm Kazak tankerinin sigortalı olduğunu ve birçok İngiliz sigorta şirketinin Türk yetkililerle görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.