Biden, tartışmalı petrol rezervi projesini onayladı

ABD Lideri Joe Biden idaresi tarafından yapılan açıklamada, Alaska’nın petrol rezervleri açısından epeyce varlıklı olan North Slope bölgesindeki Willow Oil petrolünün sondajına müsaade verildiği belirtildi.

Açıklamada, ConocoPhillips şirketinin üstlendiği projede yer alan 3 sondaj alanında, 219 kuyuda arama yapılmasına müsaade verileceği bildirildi.

Biden, Alaska’daki sondaj projesini çevreci aktivistlerin protestolarına karşın imzalarken, planda yer alan 4. sondaj alanını ise kapsam dışı bıraktı.

Çevreciler karşı çıkıyordu

Beyaz Saray’dan dün yapılan açıklamada, Alaska ve Arktik Okyanusu’nda yaklaşık 64 bin 750 kilometrekare alanda petrol sondajının engelleneceği yahut sınırlanacağı, balinalar, foklar ve kutup ayılarının doğal ömür alanlarının “sürekli olarak madencilikten korunmasının” sağlanacağı duyurulmuştu.

Sondajın onaylanması ihtimaline karşı birçok çevreci küme, toplumsal medyada itirazlarını lisana getirmiş, “#StopWillow” hashtagi ile paylaşımlarda bulunmuştu.

8 Mart’ta Alaska’dan gelen bir Kızılderili kümesi, Beyaz Saray önünde basın açıklaması yaparak, petrol arama müsaadesinin iklim değişikliğiyle ilgili dönüşü olmayan sonuçlar doğuracağını kaydetmişti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.