Bank of China’nın eski yöneticisi hakkında yolsuzluk soruşturması

Ulusal Denetleme Komitesi ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Disiplin İnceleme Komitesi’nden (MDİK) yapılan ortak açıklamada, Liu’nun, “parti disiplini ve kanunlara yönelik önemli ihlallerde bulunduğu kuşkusuyla soruşturulduğu” belirtildi.

Açıklamada, tezlere dair ayrıntı verilmezken bu çeşitten soruşturmalarda “disiplin ihlali” ve “kanun dışı davranış” tabirleri, genelde yolsuzluk kuşkusu yahut suçlamasına işaret ediyor.

Daha evvel Çin Merkez Bankası (PBoC) ve İthalat-İhracat Bankasında (Eximbank) yöneticilik yapan 62 yaşındaki Liu, Çin’de finans bölümünde 2021’den beri süren yolsuzluk soruşturmalarında şimdiye dek hedef alınan en üst seviye isim oldu.

2018’de Bank of China’nın Genel Müdürü, 2019’da İdare Şurası Lideri ve Parti Sekreteri olan Liu, şubatta ani bir kararla vazifeden alınmıştı.

Bank of China da hususla ilgili açıklamasında, Liu’nun yerine idare konseyi başkanlığı ve parti sekterliğine daha evvel Çin Ziraat Bankası ve Everbright Kümesi’nde çalışan 51 yaşındaki Gı Hayciao’nun getirildiğini açıkladı.

Kamu bankaları ve varlık fonları hedefte

Ekim 2022’deki ayındaki ÇKP Ulusal Kongresinde MDİK idarenin değişmesinin akabinde soruşturmaların kamuya ilişkin büyük bankalara ve varlık fonlarına uzanması dikkati çekiyor.

Çin Yatırım Şirketi, Çin Kalkınma Bankası, Çin Zirai Kalkınma Bankası, Everbright Kümesi ve Çin Halk Sigorta Şirketi Kümesi soruşturmalara husus olan kümeler ortasında yer alıyor.

China Life Sigorta Şirketi İdare Şurası Lideri Vang Bin, geçen yıl vazifeden alınmasının akabinde ocak ayında rüşvet ve yurt dışı mevduatları gizlemek suçlamasıyla yargıya sevk edilirken Çin Halk Sigorta Şirketinin İdare Konseyi Lideri Luo Şi de şubat ayında vazifeden alınmıştı. Soruşturmada Everbright Varlık İdare Şirketi ve Guotai Junan Varlık İdare Şirketinden üst seviye yatırım bankacılarının isimleri geçmişti.

Öte yandan ortalarında cep telefonu operatörü China Mobile ve petrol şirketi PetroChina’nın olduğu devlete ilişkin 30 büyük sanayi şirketi, “yüksek kaliteli kalkınmayı baltalayan eylemler” nedeniyle soruşturuluyor.

Şi’nin iktidarında yolsuzluk soruşturmaları

Yolsuzlukla gayret, Devlet Lideri ve ÇKP Genel Sekreteri Şi Cinping’in 10 yıllık iktidarında en ehemmiyet verdiği problemlerin başında yer almış, bu devirde onlarca üst seviye yetkili, yolsuzluk soruşturmalarıyla vazifeden alınmıştı.

Soruşturmalar, Şi’nin Çin kamuoyu nezdinde prestijini artırırken soruşturmaları parti içinde kendisine rakip gördüğü yahut kendi çizgisine uymadığını düşündüğü bireyleri elemek için kullandığı tenkitleri yapılmıştı.

Şi, ÇKP Ulusal Kongresinin açılışında yaptığı konuşmada iş dünyası ile bağları olan parti takımlarının ağır formda cezalandırılacağını belirterek, yolsuzluk soruşturmalarının süreceğinin sinyalini vermişti.

Şi Cinping, konuşmasında, “Önde gelen pozisyonlardaki parti takımlarının çıkar kümelerinin ve güçlü hiziplerin sözcüleri ve casusları haline gelerek iş dünyasıyla kabahat birliği yapmasına ‘dur’ demeliyiz.” tabirini kullanmıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.