Bakan Nebati’den güç dayanaklarına ait kıymetlendirme

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, global petrol ve doğalgaz fiyatlarında yıl boyunca yaşanan fiyat dalgalanmalarının yarattığı maliyet artışlarını vatandaşlara mümkün olduğunca yansıtmamak için var güçleriyle çalıştıklarını bildirdi.

Geçen yıl doğalgazda 69,3 milyar lira, elektrikte 11,5 milyar lira olmak üzere yaklaşık 81 milyar liralık Hazine dayanağıyla hane başına yaklaşık 4 bin liralık sübvansiyon uyguladıkları bilgisini veren Nebati, “Bu yıl bu sayı 138 milyar lirayı bulmuş ve böylelikle sübvansiyon meblağı geçtiğimiz yıla göre yüzde 70 oranında artmıştır. Önümüzdeki yıl da dar gelirli ve orta gelirli hane halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Hükümetimiz bu bahisteki siyasetini kararlılıkla sürdürecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Nebati, ayrıyeten yerli güç kaynaklarının geliştirilmesiyle Hazine sübvansiyonlarının ölçüsünün da düşeceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda amacımız hane halkının ve endüstricinin güç maliyetlerini mümkün olduğunca düşük tutmaktır. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın muştusunu paylaştığı, Türkiye’nin Sakarya ve Amasra gaz alanlarındaki toplam 710 milyar metreküplük doğalgaz rezervi ülkemize ve milletimize güzel olsun.”

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.