Bakan Dönmez Bakü’ye gidiyor

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dönmez, son aylarda gerçekleştirdiği güç diplomasisi trafiğine yeni bir durak ekliyor.

Son olarak Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’ya ziyarette bulunan Dönmez, yarınki Güney Gaz Koridoru 9. İstişare Şurası Toplantısı için Bakü’ye gidecek.

Dönmez’in, açılış konuşmasını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yapacağı toplantının “Bakanlar Oturumu”nda Türkiye’nin güç ticaret merkezi gayesinde geldiği son noktaya ait bilgi paylaşımında bulunacağı öngörülüyor.

Bakan Dönmez’in, ziyaret kapsamında Avrupa Birliği Komitesi Güçten Sorumlu Üyesi Kadri Simson’ın da ortalarında bulunduğu çok sayıda isimle ikili görüşme yapması, mevkidaşlarına ve dal temsilcilerine 14-15 Şubat’ta düzenlenecek İstanbul Gaz Tepesi ile ilgili davette bulunması bekleniyor.

Bulgaristan ile mutabakat imzalanmıştı

Dönmez’in Sofya ziyaretinde, Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma AŞ ile Bulgargaz ortasında muahede imzalanmıştı. Mutabakata göre Bulgaristan, Türkiye’den 13 yıl mühletle yılda yaklaşık 1,5 milyar metreküp gaz tedarik edecek.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.