Bağdat ve Erbil ,Türkiye’ye petrol ihracatı mutabakatını imzalandı

Merkezi Hükümetin Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, başşehir Bağdat’ta bir ortaya geldi. İkili, görüşmenin akabinde basın toplantısı düzenledi.

Petrol ihracatının yine başlaması için IKBY’le mutabakat yapıldığını belirten Sudani, ilgili teknik kurulların hemen mutabakatın uygulanması için çalışmalara başlamasını istedi.

IKBY Başbakanı Barzani de bu mutabakatın süreksiz olduğunu lakin Erbil ile Bağdat ortasında uzun müddettir devam eden uyuşmazlığı sona erdirmek için değerli bir adım olduğunu vurguladı.

Barzani, bu yeni muahedenin ulusal petrol ve gaz yasasının onaylanması için olumlu ve inançlı bir atmosfer yarattığını da kelamlarına ekledi.

Anlaşmanın içeriğine ait ise şimdi ayrıntılı bir açıklama yapılmadı.

IKBY, petrol akışının bugün tekrar başlayacağını duyurmuştu

IKBY Yabancı Medya İlgileri Sorumlusu Lawk Ghafuri, Twitter hesabından hususa ait paylaşımında, Barzani’nin Irak Başbakanı ile Ceyhan Limanı üzerinden petrol ihracatının devamı konusunda sonuncu muahedeyi imzalamak üzere başşehir Bağdat’a gideceğini duyurmuştu.

IKBY’li yetkili, “Kürdistan Bölgesi’nin Ceyhan üzerinden petrol ihracatı bugün tekrar başlayacak.” sözünü kullanmıştı.

Barzani de Twitter hesabından “Irak Kürdistan Bölgesi’nden petrol ihracatının tekrar başlamasına ait mutabakatımızı sonuçlandırmak için Bağdat’a gidiyorum” paylaşımında bulunmuştu.

Paris merkezli Memleketler arası Tahkim Mahkemesinin Türkiye ve Irak ortasındaki petrol ihracatı konusunda verdiği karar sonrası 25 Mart’ta Irak’tan Ceyhan Limanı’na petrol akışının durdurulduğu bildirilmişti.

IKBY Başbakan Danışmanı Bevar Hınsi de yaptığı açıklamada, Irak bütçe yasa tasarısına göre IKBY hükümetinin günlük 400 bin varil petrol göndermesi gerektiğini belirterek, “O nedenle şayet IKBY’den çıkan petrol sevk edilmezse Irak bütçe tasarısı da sıkıntılı hale gelir” tabirlerini kullanmıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.