Avrupa borsalarında 2018’den beri en makûs yıllık performans

Borsalar 2022’nin son işlem gününde düştü. Gösterge endeks Stoxx 600 bu yıl yüzde 12,9 düşerek 2018’den beri en berbat performansı kaydetti.

Avrupa’nın para ünitesi Euro da dolar karşısında bu sene yaklaşık yüzde 6 düştü ve böylelikle dolar karşısında 2 yıllık düşüşü yüzde 12’yi aştı.

Avrupa borsaları, Rusya-Ukrayna savaşı, yüksek enflasyon ve sıkılaşan para siyasetinin dünya genelinde kripto üzere riskli varlıkları baskı altına almasıyla 4 yılın en makus performansını kaydetti.

Teknoloji payları, büyük merkez bankalarının global olarak faiz oranlarını artırmasıyla ortalama yüzde 28 düşüşle bu yıl en makus performans gösteren bölümler ortasında yer aldı.

Bunun yanında güç şirketlerinin paylarının Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle arzın kısıtlı olması hasebiyle ham petrol fiyatlarının artmasıyla bu yılki düşüş eğilimini bilakis çevirmesi dikkati çekti.

Küresel iktisat, 2022’ye Çin’deki sıkı Kovid-19 kısıtlamaları ve arz darboğazlarıyla artan enflasyon baskısıyla girmişti.

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı ülkeleri ortasında yer alan Rusya ile Ukrayna’nın şubatta savaşmaya başlaması ve akabinde Batılı ülkelerin Moskova’ya karşı kapsamlı yaptırımları, besin ve güç fiyatlarını süratle yükseltti. Bu da enflasyon üzerindeki baskıyı artırdı ve birçok büyük iktisatta enflasyonun on yılların en yüksek düzeylerine çıkmasına sebep oldu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.