Asya borsaları OPEC+ kesintisinin akabinde yükselişte

Brent ham petrol vadeli işlemleri ve ABD ham petrolü (WTI), OPEC+ üyelerinin 2023’ün sonuna kadar uzatmak için günde 1 milyon varilden fazla kesinti yapmayı kabul etmesinin akabinde yüzde 8’e kadar yükseldi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,88 yükselirken, Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,53 daha yüksekti ve Topix yüzde 0,57 yükseldi. Güney Koreli Kospi marjinal bir biçimde yükselirken, Kosdaq yüzde 0,66 yükseldi.

Anakara Çin piyasaları da yükseldi, Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,49 ve Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 0,14 arttı.

Öte yandan, Hang Seng endeksi yüzde 0,13 düşerken, Hang Seng Tech endeksi yüzde 0,94 ile daha büyük bir kayıp gördü.

Japonya’nın fabrika faaliyeti beş ayda daha yumuşak bir daralma gösterdi. İmalat satın alma yöneticileri endeksi, özel bir ankete göre Şubat ayındaki yüzde 47,7’lik sayının üzerine çıkarak Mart ayında yüzde 49,2’ye yükseldi.

Cuma günü ABD pay senetleri, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesinin fiyatlarda beklenenden daha soğuk bir artış göstermesinin akabinde cuma günü yükseldi.

Enerji ve besin maliyetlerini hariç tutan çekirdek ferdî tüketim harcamaları endeksi, şubat ayında yüzde 0,4 olan beklentilerin altında yüzde 0,3 arttı. Üç majör ABD endeksi de, Nasdaq Bileşik yüzde 1,74 artışla önde gelen çıkarlarla, yükselişle kapandı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.