Almanya’dan Rus argümanlarına ret

Almanya, önümüzdeki yıl Rus petrolü ithal edeceği tezini reddederek Kazakistan’dan petrol ithal edeceğini açıkladı.

Almanya, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın başlamasının akabinde Rusya’dan petrol ithal etmeyi keseceğini açıklamıştı.

Transneft İdare Şurası Lideri Nikolay Tokarev ise, Almanya’nın Rusya’dan 2023’ün ilk çeyreğinde petrol tedariki isteğinde bulunduğunu açıkladı. Almanya’nın Leuna ve Schwedt rafinerilerine daha evvel Rusya’dan ham petrol ithal ediliyordu.

Almanya İktisat Bakanlığı’nın bir sözcüsü ise, Tokarev’in argümanlarını yalanlayarak, “Leuna ve Schwedt rafinerilerindeki şirketler önümüzdeki yılda Rus ham petrolü siparişi vermeyecek. Schwedt rafinerisi, kapasitesini Kazak petrolü için ayırdı” dedi.

Boru çizgileri vasıtasıyla ithal edilen Rus petrolü, Avrupa Birliği’nin deniz nakliyatı yoluyla ithal edilen Rus petrolüne koyduğu yasağın dışında kalıyor. Ancak Drujba boru çizgisi vasıtasıyla petrol tedariki sağlayan Almanya ve Polonya, Rusya’dan boru sınırları ile de petrol ithal etmeyecekleri kelamını verdi.

Nikolay Tokarev’in iddiası

Transneft İdare Heyeti Lideri Nikolay Tokarev, Rusya’nın devlet televizyonu Rossiya 24 ile olan röportajında“1 Ocak itibariyle Rusya’dan petrol almayacaklarını duyurmuşlardı. Ancak Polonyalı tüketicilerden, Aralık’ta 360 bin ton ve gelecek yıl 3 milyon ton petrol alımı için istekler aldık. Almanya da ilk çeyrek için istekte bulunmuştu” dedi.

Tokarev ayrıyeten, Alman rafinerileri için tüm Rus petrolü hacmini Kazak petrolü ile değiştirmenin sıkıntı olacağını, teknik olarak Rus petrolünü kısmen değiştirmenin mümkün olduğunu ve bunun siyasi bir karar olduğunu ekledi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Mukhtar Tleuberdi geçtiğimiz hafta, ülkenin yılda iki ila beş milyon ton petrol ihraç edebileceğini duyurmuştu.

Polonyalı rafineri şirketi PKN Orlen’den geçtiğimiz ay yapılan açıklamada Transneft’e yapılan isteğin, “sadece potansiyel geçiş kapasitesini ayırtmak için standart bir prosedür” olduğu belirtilirken, “Rus işletmeciye yapılan müracaat, geçerli kontratların uygulandığı bir durum için verilen teknik bir istek” denmişti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.