AB’nin Rusya’ya yeni yaptırım paketinin detayları aşikâr oldu

Zelenski: Kimi Batılı önderler Kırım ve Donbas’ın Putin’e verilmesini istiyor

Haberi Görüntüle

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, toplumsal medya hesabından, Rusya’ya yönelik hazırladıkları 10’uncu yaptırım paketi teklifinin ayrıntıları hakkında görüntü paylaşımda bulundu.

Rusya’nın savaşın bedelini ödemesi gerektiğini söz eden von der Leyen, “Bugün 10’uncu yaptırım paketiyle baskıyı artırıyoruz.” dedi.

Von der Leyen, “İlk olarak, Rus iktisadını kritik teknoloji ve sanayi eserlerden yoksun bırakmak için 11 milyar euroyu aşan ölçüde ihracat yasakları teklif ediyoruz.” diye konuştu.

Yeni yaptırımların, daha fazla tesirli olması için Rusya’nın muhtaçlığı olan ve Çin üzere öteki ülkelerden temin edemeyeceği birçok sanayi eserini kapsadığını belirten von der Leyen, elektronik, özel araçlar, makine ve motor modülleri, kamyon ve jet motorları için yedek kesimler üzere hayati eserler ile inşaat kesiminin Rusya ordusuna yönlendirilebileceği anten yahut vinç üzere eserleri hedef aldıklarını söyledi.

Von der Leyen hem askeri hem sivil niyetle kullanılabilecek eserlere de yasak getireceklerini belirterek, “Rusya’ya çift kullanımlı ve ileri teknoloji eserlerin ihracatını daha da kısıtlayacağız.” yorumunu yaptı.

İnsansız hava aracı (İHA), füze ve helikopter de dahil, Rusya’nın silah sistemlerinde kullanılabileceği 47 yeni elektronik bileşen ile birlikte makul ender toprak elementleri ve termal kameralara da denetimler getireceklerini anlatan von der Leyen, böylelikle savaş alanında tespit ettikleri bütün teknolojik eserlerin yasaklanmış olacağını vurguladı.

Von der Leyen, yasaklanan eserlerin Rusya’ya farklı yollardan gitmesini önleyeceklerine işaret ederek, bu nedenle Rusya’ya yönelik çift kullanımlı eser yaptırımları kapsamına ilk defa üçüncü ülke kuruluşlarını da eklediklerini anlattı.

HASSAS TEKNOLOJI ESERLERİNİN SATIŞINA YASAKLAMA

“İran İhtilal Muhafızları, Ukrayna’daki sivil altyapıya saldırması için Rusya’ya Shahed İHA’ları sağlıyor. Bu nedenle, artık çift kullanımlı eserler yaptırım rejimimize 7 İran kuruluşunu ekliyoruz.” diyen von der Leyen, bu kuruluşların Rusya’ya hassas teknoloji eserleri satmalarının büsbütün yasaklanacağını vurguladı.

Von der Leyen, “Rusya’ya hassas teknoloji sağlayan öteki üçüncü ülke kurumlarını listelemeye hazırız.” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in propaganda ordusu ve dezenformasyon ağlarıyla kamusal alanda da savaş yürüttüğünü söyleyen von der Leyen, bunların toplumları kutuplaştırmak için palavralar yaydıklarını tabir etti.

Von der Leyen, bu nedenle propaganda faaliyetinde bulunanlar, askerler ve politikleri içeren çok sayıda kişinin AB yaptırım listesine ekleyeceklerini belirtti.

AB’nin Rusya’ya yönelik sert yaptırımlar uyguladığını anımsatan von der Leyen, “Yaptırımların titizlikle uygulandıklarından emin olmalıyız. Bu nedenle, 10’uncu paketimiz yaptırımların etrafından dolaşılmasını önlemek için yeni tedbirler getiriyor.” diye konuştu.

OLİGARKLARIN İZİNİ SÜRECEĞİZ

Von der Leyen, “Yaptırımlardan kaçmak için varlıklarını saklamaya yahut satmaya çalışan oligarkların izini süreceğiz.” dedi.

AB ülkeleri ile birlikte, Rusya Merkez Bankası’nın AB’de tutulan bütün dondurulmuş varlıklarını gözden geçireceklerini anlatan von der Leyen, “Varlıkların nerede olduğunu ve bedelinin ne kadar olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu, Rus kamu varlıklarının Ukrayna’nın yine inşasını finanse etmek için mümkün kullanımı açısından çok kıymetli.” değerlendirmesinde bulundu.

Yaptırımların delinmesi yahut etrafından dolaşılmasını önlemek için ortak ülkelerle çalıştıklarına dikkati çeken von der Leyen, gelecek hafta Yaptırımlar Koordinatörleri Forumu düzenleyeceklerini vurguladı.

Von der Leyen, yeni yaptırımları savaşın yıl dönümü olan 24 Şubat tarihine kadar yanlışa geçirmeyi amaçladıklarını kelamlarına ekledi.

AB Komitesi tarafından teklif edilen yaptırım paketinin yürürlüğe girmesi için üye 27 ülkenin buna onayı gerekiyor. AB savaş nedeniyle şimdiye kadar Rusya’ya yönelik 9 yaptırım paketi hayata geçirdi.

Rusya’ya yönelik yaptırımlar ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks eserleri de içeren geniş yelpazeye yayılıyor.

Ayrıca, deniz yoluyla taşınan ham petrol ile kimi petrol eserleri, birtakım Rus bankalarının milletlerarası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması ile çok sayıda kişi ve kuruluş AB yaptırım listelerinde yer alıyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.