AB’nin Rusya’dan LNG ithalatı son üç yılın en yüksek düzeyinde

Bruegel bilgilerinden derlenen bilgilere göre, AB’nin Rusya’dan LNG ithalatı 2020’de 14,67 milyar metreküp oldu. Bu periyotta ay bazında en yüksek LNG ithalatı 1,74 milyar metreküple Mayıs 2020’de görüldü.

AB, Rusya’dan 2021’de ise toplam 14,22 milyar metreküp LNG aldı. Bu devirde ay bazında en yüksek ithalat ise 1,68 milyar metreküple Aralık 2021’de kayıtlara geçti.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’da başlattığı savaşın akabinde Batılı ülkelerin Rusya’ya güç bağımlılığını bitirmek için attığı adımlar kömür, petrol ve boru çizgileriyle doğal gaz ticaretini etkilese de LNG ithalatını pas geçti.

Savaşın ilk yılında AB’nin Rusya’dan boru sınırlarıyla doğal gaz ithalatı yüzde 80 azalmasına karşın, LNG ithalatı son üç yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

AB geçen yıl Rusya’dan 19,2 milyar metreküp LNG ithal etti. Bu sayı 2020’deki LNG ithalatına göre yüzde 31, 2021’deki hacme göre ise yüzde 35 daha yüksek düzeyde bulunuyor.

Geçen yıl AB’nin Rusya’dan ay bazında en yüksek LNG ithalatı 1,96 milyar metreküple Mayıs ayında görüldü.

AB, Rusya’dan Ocak 2023’te ise 1,5 milyar metreküp LNG ithal etti.

Rusya’nın fosil yakıt gelirleri yarı yarıya azaldı, LNG hiçbir yaptırımla karşılaşmadı

Enerji ve Pak Hava Araştırma Merkezinin (CREA) datalarına göre, savaşın ilk yılında Rusya’nın fosil yakıt ihracat gelirleri yüzde 50, AB’den fosil yakıt ihracat geliri ise yüzde 90 azaldı. Halihazırda Rusya, toplam fosil yakıt ihracatından günlük 560 milyon euro kazanıyor.

AB’nin Ağustos 2022’de Rus kömürüne, Aralık 2022 ve Şubat 2023’te Rus ham petrol ve petrol eserlerine ambargo kararları devreye girdi. AB, Rus gazına yaptırım uygulamamasına karşın Rusya boru sınırlarıyla doğal gaz ihracatını büyük ölçüde düşürürken, LNG ticareti savaşın ilk yılında hiçbir yaptırımla karşılaşmadı.

Yaptırımların tesirine karşın AB Rusya’dan günlük 100 milyon avroluk fosil yakıt ithal ediyor.

Bu sayının 30 milyon avrosunu boru çizgileriyle gaz, 30 milyon avrosunu ham petrol, 30 milyon avrosunu petrol eserleri ve 10 milyon avrosunu LNG ithalatı oluştururken, AB Çin’den sonra Rusya’nın en büyük ikinci fosil yakıt ihracat destinasyonu pozisyonunda bulunuyor.

“Avrupa, Rusya ile güç savaşını açık halde kazandı”

Avrupa Dış İlgiler Kurulu Üyesi ve Bulgaristan’ın eski Etraf Bakanı Julian Popov, yaptığı değerlendirmede, AB’nin Rus gazına tam yaptırım uygulamadığını belirterek, “AB’nin gaz ithalatının yüzde 8’i hala Rusya’dan geliyor.” dedi.

Rusya’nın Avrupa’ya karşı güç savaşının Ukrayna Savaşı’ndan evvel başladığını ve son 18 aydır sürdüğünü lisana getiren Popov, Avrupa’nın gaz kısıtlarına ve yüksek fiyatlara karşı aldığı tedbirler ortasında LNG’nin öncelikli olduğunu söyledi.

Popov, LNG tedarikinin ve fiyatlarının düşük olmasının ehemmiyetine değinerek, “Artık Avrupa Rusya ile olan güç savaşını açık formda kazandı. AB, gaz tüketimini yüzde 20 düşürürken, sanayi üretimi değişmedi. Gaz piyasasında kâfi tedarikin garanti altına alınması için AB yeni alternatif ve fırsatlar bulacaktır. Yenilenebilir güç ve güç verimliliği sayesinde doğal gaz tüketimini düşürmenin de yollarına bakılıyor. AB’nin yeni tedarik fırsatları ve gaz talebini daha fazla düşürmenin yollarını bulduktan sonra Rus LNG’sine yaptırım uygulanması olası.” diye konuştu.

Öte yandan LNG’nin global bir emtia olduğunu ve Rus LNG’sine yaptırım uygulamanın ülkenin gaz ihracat gelirinin azaltılmasına tam olarak hizmet etmeyeceğini anlatan Popov, “Yaptırımlar, savaşı besleyen Rus bütçesinde bir azalmaya yol açmazsa, çoğunlukla sembolik olarak kalabilir. Yaptırımlar, uygulanandan çok uygulayan tarafa ziyan vermeyecek biçimde olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Birleşik Krallık, 1 Ocak 2023 itibarıyla Rusya’dan LNG ithalatını sonlandırdı

Warwick Business School Global Güç Profesörü Michael Bradshaw da güç krizi ve savaş sürecinde AB ve Birleşik Krallık’ın önlemlerinin emsal olduğunu lakin Rusya’dan gaz ve LNG ithalatında ayrıştıklarını belirterek, “Birleşik Krallık, Rus gaz ithalatına yaptırım uyguladı. Bilhassa Rusya’dan şu anda hiçbir halde LNG ithal etmiyor. Bu durum Avrupa için geçerli değil. Litvanya haricinde tüm AB üye ülkelerinin direkt ya da dolaylı biçimde Rusya’dan LNG ithal ettiğini söyleyebilirim.” diye konuştu.

Birleşik Krallık, 1 Ocak 2023 itibarıyla Rusya’dan LNG ithalatını büsbütün sonlandırmıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.