AB’nin Rus petrol eserlerine ithalat yasağı başlıyor

AB ülkelerinin geçen yıl Haziran ayında kabul ettiği Rusya’dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol eserleri ithalat yasağını da içeren 6’ncı yaptırım paketi, 8 aylık geçiş sürecinin sona ermesiyle 5 Şubat Pazar günü uygulamaya girecek.

Yaptırım kapsamında, AB ve G7 ülkelerine ilişkin gemilerin Rus menşeli dizel, gaz yağı, sıvı yakıt üzere çeşitli rafineri petrol eserlerini taşıması yasaklanacak.

Ayrıca, Batı şirketleri, Rus rafineri eserleri taşıyanlara sigorta, finansman ve komisyonculuk üzere çeşitli hizmetleri sunamayacak.

Üçüncü ülkelere kısıtlama

AB ve G7, Rusya’nın üçüncü ülkelere yapacağı rafineri petrol eserleri ihracatına da sınırlamalar getirmeye hazırlanıyor.

Bu çerçevede, AB ve G7 ülkeleri Rusya’ya yüksek pahalı ve düşük pahalı rafineri eserleri olmak üzere iki farklı tavan fiyat uygulanması üzerinde çalışmalar yapıyor.

AB, Rus dizeline ve gaz yağına varil başına 100 dolar, daha ucuz sıvı yakıt ve açık renkli petrol eserlerine de varil başına 45 dolar tavan fiyat getirilmesini istedi.

Bu hususta hala üye ülkeler ortasında müzakereler devam ediyor.

Tavan fiyatta bir uzlaşı sağlanırsa Batılı şirketler, Rusya’dan üçüncü ülkelere rafineri petrol eserleri ihracatına lakin kelam konusu eserin belirlenecek tavan fiyatın altında satılması halinde hizmet sunabilecek.

Tavan fiyat 5 Aralık’ta başlamıştı

AB ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole yönelik ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat kararlarının uygulanmasına 5 Aralık’ta başlanmıştı.

Bu kapsamda, Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyattan daha yüksek bir düzeyde satılması durumunda, G7 ve AB ülkelerindeki şirketler bu petrole nakliye, sigorta ve aracılık üzere çeşitli hizmetleri sunamıyor. Bu hizmetlerin sağlanabilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatın altında işlem görmesi gerekiyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.