AB’nin Rus gazına tavan fiyat uygulaması piyasaları nasıl etkiledi?

AB Güç Düzenleyicileri İşbirliği Ajansı (ACER), doğalgaza tavan fiyat uygulanmasına yönelik “gaz piyasası düzeltme mekanizmasının” AB güç piyasaları ve güç arzına tesirlerine ait ön raporunu yayımladı.

Raporda, doğalgaza tavan fiyat yönetmeliğinin vatandaşları ve ekonomiyi çok yüksek gaz fiyatlarına karşı korumak için bir sistem kurduğu, bunun AB ülkelerinde gaz fiyatlarını sınırlamak hedefiyle Birlik borsalarında işlem gören makul finansal türevlere limit getirdiği anımsatıldı.

Gazprom’un Avrupa’ya gaz sevkiyatı yüzde 23 azalacak

Haberi Görüntüle

Planlanan tavan fiyatın bugüne kadar AB gaz piyasaları üzerinde bir tesiri olmadığına dikkat çekilen raporda, ACER’in sistemle açık ve direkt ilişkilendirilebilecek değerli olumlu yahut olumsuz tesir tespit etmediği belirtildi.

Raporda, sistemin doğalgaz fiyatlarının 2022’nin ikinci yarısına oranla çok düşük olduğu bir vakitte yürürlüğe gireceği anımsatılarak, ACER’in 2023’ün ilk haftalarındaki pazar dinamiklerini, tavan fiyat sistemi düzenlemesinin onaylanmasının direkt yahut dolaylı bir tesiri olduğu sonucuna varamadığı kaydedildi.

Putin, Rus petrolüne tavan fiyat uygulayanlara petrol satışını yasakladı

Haberi Görüntüle

Mekanizmanın gelecekte finans ve güç piyasalarında tesirleri olabileceği söz edilen raporda, ACER ve Avrupa Menkul Değerler ve Piyasalar Otoritesi’nin (ESMA) piyasa gelişmelerini izlemeye devam edeceği belirtildi.

AB ülkeleri, aralık ayında piyasalardaki gaz fiyatlarına “tavan fiyat” olarak bilinen bir düzeltme düzeneğinin 15 Şubat’ta yürürlüğe girmesi konusunda anlaşmıştı.

Tavan fiyat, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de işlem gören vadeli gaz kontratının 3 iş günü boyunca 180 euroyu aşması ve birebir devirde Avrupa’da sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) megavatsaat fiyatının global piyasaların 35 euro üzerine çıkması durumunda yürürlüğe girecek.

Öte yandan, TTF’de işlem gören vadeli gaz kontrat fiyatı, ağustosta megavatsaat başına 340 euroya kadar çıkarken bugün ise 61,5 eurodan işlem görüyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.