AB’nin akabinde G7 ve Avustralya’dan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması

G7 üyesi ülkelerden yapılan açıklamada, AB’nin de bugün gibisi bir adım attığına işaret edilerek, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasına ait fikir birliğine varıldığı belirtildi.

Bu karar ile G7 ülkelerinin Rusya’nın Ukrayna savaşında kar kaynaklarının kesilmesi istikametindeki taahhütlerini yerine getirdiğine işaret edilen açıklamada, böylelikle Rusya-Ukrayna savaşının global piyasalardaki olumsuz tesirinin de en aza indirgenmesinin amaçlandığı belirtildi.

Açıklamada, kelam konusu uygulamanın 5 Aralık’ta yürürlüğe gireceği belirtildi.

– Tavan fiyat uygulaması uzun müddettir görüşülüyordu

G7 ve AB ülkeleri, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması için görüşmeler yapıyordu. G7, geçen hafta Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına tavan fiyatının 65 ila 70 dolar olarak belirlenmesini teklif etmişti.

AB Komitesi, üye ülkeler ortasındaki müzakerelerde uzlaşı sağlamak üzere Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrolün variline 60 dolar tavan fiyat uygulanmasını önermişti.

Ayrıca, Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyata ek olarak yeni bir fiyat sınırlama düzeneği kurulması da kelam konusu olacak. Düzenek, Rus petrolüne tavan fiyatın dünya piyasası fiyatlarının yüzde 5 altında tutulmasını sağlayacak.

Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat iki ayda bir yine kıymetlendirecek.

Tavan fiyat uygulamasının, AB’nin Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikinin kesilmesine yönelik kararının devreye alınacağı 5 Aralık’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Rusya dünya petrol üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu yapıyor. Öte yandan, Rus yetkililer, tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol satmayacağını açıklamıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.