ABD’li dev banka Wells Fargo’nun başekonomistinden Bloomberg HT’ye özel değerlendirmeler

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Wells Fargo Başekonomisti Jay Bryson, ABD iktisadında son gelişmeleri, Fed’in Mayıs ayındaki toplantısına ait beklentilerini ve resesyon tartışmalarındaki son durumu, Bloomberg HT’ye açıkladı.

Bryson, ABD’de son gelen tarım dışı istihdam sayılarına ve öteki iş gücü bilgilerine bakıldığı vakit ABD’nin mevcut durumda resesyon içinde olmadığını lakin iktisatta oynaklık, belirsizlik ve yüksek enflasyonun kelam konusu olduğunu söyledi.

Bryson, Fed’in gerçek bir patikada ilerlediğini ve gerekli araçlar sayesinde, finansal meseleleri stabilize edebilecek durumda olduğunu tabir etti.

Bryson, ABD’de şu anda faizleri indirmenin çok yanlışsız olmayacağını, Fed’in Mayıs ayındaki toplantısında 25 baz puan faiz artışı beklediğini lisana getirdi.

Mayıs ayı ile birlikte faiz artış döngüsünün son bulabileceğini tabir eden Bryson yaza girerken iktisatta daha fazla yavaşlama sinyali görme ihtimali olduğunu belirtti.

“ABD’de ölçülü bir resesyon olabilir”

ABD’de bankacılık dalının sağlıklı olduğunu düşündüğünü lisana getiren Bryson, binlerce banka ortasında birkaç bankanın sorun yaşadığını söyledi.

ABD’de ölçülü bir resesyon olma ihtimaline dikkat çeken Bryson, kimi iş kollarında çöküşlerin yaşanma olasılığından da bahsetti.

Bryson, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası petrol fiyatlarının yüzde 60-70 artmasıyla hızlanan enflasyonda en berbatın geride kaldığını belirtti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.