AB’den Suriye’ye insani yardımların ulaşmasını kolaylaştırmak için adım

AB Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, AB’nin Suriye’ye yönelik yaptırımlarının Beşşar Esad idaresi ve destekçilerinin kar elde ettiği iktisat kesimlerini hedef aldığının altı çizildi.

Yaptırımların AB’nin Suriye’ye besin, ilaç yahut tıbbi ekipman ihracını yasaklamadığı ve Suriye’nin sıhhat sistemini hedef almadığı vurgulanan açıklamada, “AB’nin yaptırım rejimi, ülkenin rastgele bir yerine insani yardım sağlanmasının devam etmesini sağlamak için geniş kapsamlı bir insani istisna içermektedir.” sözüne yer verildi.

Açıklamada, AB Kurulunun bugün itibarıyla insani yardımın süratli bir halde ulaştırılmasını kolaylaştırmak için ek değişikliği kabul etmeye karar verdiği aktarılarak, “Bu değişiklikle AB, insani yardım kuruluşlarının, listelenmiş kişi ve kuruluşlara insani hedeflere yönelik mal ve hizmetleri transfer etmesi yahut sağlaması için AB üye devletlerinin ulusal yetkili makamlarından evvelce müsaade alması gerekliliğinden feragat etmiştir.” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, değişikliğin altı aylık mühlet için geçerli olduğu kaydedildi.

AB’NİN SURİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIMLARI

AB’nin Suriye’ye yönelik yaptırım listesinde sivil halka uygulanan baskı hasebiyle 289 kişi ve 70 kuruluş yer alıyor.

Yaptırımlar dahilinde varlıkların dondurulması ve seyahat yasağı bulunuyor.

Rejime yakın iş insanları ve şirketler hedef alınırken, petrol ithalatı, muhakkak yatırımların kısıtlanması, Suriye Merkez Bankasının AB’deki varlıklarının dondurulması, ülke içindeki baskıda ve bağlantının takibinde kullanılacak ekipman ve teknolojilerin ihracatının kısıtlanması da önlemler kapsamında bulunuyor. Yaptırımlar, insani yardımların gönderilmesini engellemiyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.