ABD’den Türkiye’ye Rus petrolü daveti: Ek denetimlere gerek yok

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Çarşamba günü Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’a Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasının Türk sularından geçen gemilere ek denetimler yapılmasını gerekli kılmadığını söyledi.

Açıklama ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapıldı.

Türkiye ay başından bu yana boğazlardan geçecek ham petrol gemilerinden, geminin mali mesuliyet sigortasının her geçiş için geçerli olduğunu gösteren bir mektup istiyor.

Bu yeni mecburilik nedeniyle boğazlardan geçiş için bekleyen tanker sayısı ve geçiş için bekleme müddeti artmaya başlamıştı.

Kazakistan ‘bekleme mühleti normal’ derken Rusya endişeli

Son günlerde Rus petrolüne getirilen yeni yaptırımların sigortaları kapsamasıyla Türkiye’nin Rus petrolü taşıyan gemilerden özel mektuplar istemesi Boğaz yakınında tankerlerin yığılmasına yol açmıştı.

Kazakistan Güç Bakanlığı, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerin bekleme müddetlerinin altı gün olduğunu bildirdi. Bakanlıktan e-postayla yapılan açıklamada, “Bu, kış dönemi için olağan bir bekleme mühleti, geçen yıl aralık ayındaki bekleme mühleti 14 gün kadardı” sözleri kullanıldı.

Rusya tarafı ise tasalarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko Rusya’nın Türk kıyılarındaki tanker kuyruğundan kaygılı olduğunu lisana getirdi.

RIA’nın haberine göre Grushko, “Elbette Rus şirketlerinin çıkarlarından ötürü endişeleyiz. Sorun çözülmezse, siyasi düzeyde sorunu lisana getireceğiz” tabirlerini kullandı

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.