ABD piyasalarında ‘kısa’ ralli beklentisi

Küresel piyasalarda dikkatler Jerome Powell’ın açıklamalarına çevrilirken piyasalara ait kısa vadeli optimist beklentiler öne çıkıyor.

Morgan Stanley ABD Pay Baş Stratejisti Michael Wilson, Wall Street paylarında kısa vadede bir ralli beklediğini açıkladı.

Pazartesi günü bir rapor yayımlayan Wilson, S&P 500 endeksinin geçen hafta 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde dirençli bir halde kaldığına ve kelam konusu düzeyin artık bir takviye haline gelebileceğine işaret etti.

Wilson, ABD tahvil getirileri ile doların da düşmeye devam etmesi durumunda daha da tırmanabileceğini öngördü. Notta, “Hisse piyasaları geçen hafta kritik bir dayanak testini atlattı ve bu da ayı piyasası rallisinin şimdi sonuna gelinmediğini gösterdi” denildi. Fakat stratejiste göre ralli uzun sürmeyecek. Başta karlılıklar olmak üzere temel göstergelerde bozulma olduğuna işaret eden Wilson, orta vadede daha fazla geri çekilmeler olabileceğini öngördü.

JPMorgan CEO’suna göre en büyük telaş Ukrayna

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, en büyük kaygılarının Ukrayna’daki savaş ve ABD’nin Çin ile alakası olduğunu söyledi.

Pazartesi günü Bloomberg TV’ye konuşan Dimon, “En çok endişelendiğim mevzu Ukrayna. Petrol, gaz, dünya liderliği ve Çin ile olan bağımız üzere mevzularda telaşlıyım. Tüm bunlar her gün uğraştığımız ekonomik çalkantılardan çok daha ciddi” değerlendirmesinde bulundu.

ABD iktisadının derin bir resesyondan kaçınabileceğini öngören Dimon, “Hala yumuşak inişi başarabiliriz. Ölçülü bir resesyon mümkün lakin daha güçlü bir resesyon da mümkün. Bence enflasyonun düşme ihtimali epeyce yüksek. Lakin bu dördüncü çeyreğe kadar gerektiği seviyede olmayacak. Fed’in daha fazlasını yapması gerekebilir” dedi. ABD’de tüketim harcamalarının şu anda “harika bir durumda” olduğuna işaret eden Dimon, bunun bir noktada sona ereceğini öngördü.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.