ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Türkiye açıklaması

Türkiye’nin Boğazlar’dan geçen ham petrol tankerlerinden sigorta kapsayıcılığını teyit eden mektup talep etmesi bölgedeki tanker trafiğini artırırken ABD’den de hususa ait açıklama geldi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, çoğunluğu Kazak petrolü taşıyan gemilere işaret ederek bu gemilerin Rus petrolüne fiyat tavanı yaptırımına husus olmadığına açıklık getirdiklerini söyledi.

Türk otoritelerle durumu yönetmeye çalışmak için görüştüklerini belirten Yellen gemilerden sigorta kapsayıcılık teyidi istenmesine ait “Bu gemilerin bu türlü bir prosedüre mevzu olması için rastgele bir münasebet yok” açıklamasını yaptı.

Bloomberg verisine göre çarşamba günü prestijiyle 23 milyon varil Kazak petrolü taşıyan gemiler Boğazlar’dan geçiş yapamamış durumda.

“Gemilerle ilgili yeni bir uygulama başlayacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Boğazlar’da bekleyen gemiler için sigorta firmalarının teyit mektubu vermekten imtina ettiklerini, bu durumun kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

Bakanlık açıklamasında Karadeniz’de bekleyen gemi sayısının 15 olduğunu belirtilirken teyit mektubu verilmemesi durumunda kimi gemilerin Karadeniz’e çıkarılmayarak Ege’de bekletilmesinin önümüzdeki süreçte alınacak bir tedbir olduğunu bildirmişti.

Bakanlık, Türkiye’deki rafinerilere gelen fakat teyit mektubu verilmeyen gemilerle ilgili yakın vakitte farklı bir uygulamaya geçileceği açıklamasını yaptı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.