ABD, Deyrizor’da İran takviyeli terörist kümelere hava saldırısı düzenledi

AA muhabirinin saha kaynaklarından aldığı bilgilere göre, Deyrizor’da İran dayanaklı yabancı terörist kümelerin varlık gösterdiği bölgelerden ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer petrol ve Kuniko gaz alanlarına akşam saatlerinden itibaren 20 civarında roket saldırısı yapıldı.

Askeri muhaliflere ilişkin uçak müşahede meskeni, “Söz konusu taarruzların akabinde ABD’ya ilişkin savaş uçakları, Deyrizor ve doğusundaki Elbukemal ve Meyadin ilçesinde İran takviyeli yabancı terörist kümelere ilişkin askeri noktalara hava saldırısı gerçekleştirdi.” açıklamasında bulundu.

Ömer petrol ve Kuniko gaz alanlarında konuşlu ABD güçleri de İran takviyeli kümelerin bulunduğu askeri noktalara karadan karaya atış yapılan silahlarla karşılık veriyor.

Sabah saatlerinden bu yana İran dayanaklı terörist guruplar, ABD askerlerinin konuşlandığı Ömer petrol ve Kuniko gaz tesislerine İHA ve roketlerle hücum düzenliyor.

Pentagon Sözcüsü Ryder, günlük basın toplantısında, yerel saatle dün 08.05 sularında Deyrizor’da ABD tarafından Yeşil Köy olarak isimlendirilen üsse 10 roket saldırısı düzenlendiğini açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı da kelam konusu taarruzda 1 kontratlı çalışanın öldüğünü, 1 kontratlı işçi ile 5 ABD askerinin yaralandığını duyurmuştu.

İRAN VE IRAKLI TAKVİYELİ TERÖRİST KÜMELER YOĞUN

Deyrizor’un doğusunda Elbukemal, Muhsan ve el-Meyadin ilçelerinde, İranlı ve İran takviyeli yabancı terörist kümelerin ağır varlık gösterdiği biliniyor.

Deyrizor vilayet merkezi ve batısı, İran takviyeli kümelerin ve Rusya’nın yardımıyla, Kasım 2017’de terör örgütü DEAŞ’ın çekilmesinin akabinde Esed rejiminin eline geçti.

Rejimin kara gücü haline gelen İran dayanaklı yabancı terörist kümeler, en ağır biçimde Deyrizor’da varlık gösteriyor.

Sünni Arapların yaşadığı Deyrizor’da konuşlu İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli kümeleri, İran İhtilal Muhafızları Ordusu mensupları komuta ediyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.