AB ülkeleri Rus rafineri petrol eserlerine tavan fiyat hazırlığında

Politico internet sitesinin haberine göre, Rus rafineri petrol eserlerine yönelik ambargosu 5 Şubat’ta yürürlüğe girecek olan AB, bu eserlerinin fiyatını sınırlamak için harekete geçti.

Rusya’nın petrol gelirlerini hedef alan AB Komitesi, üye ülkelere, G7 ülkeleri ile birlikte Rusya’ya yüksek pahalı ve düşük bedelli rafineri eserleri olmak üzere iki farklı tavan fiyat uygulanmasını teklif etti.

Bu çerçevede AB, Rus dizeline ve gaz yağına varil başına 100 dolar, daha ucuz sıvı yakıt (fuel oil) ve açık renkli petrol eserlerine de varil başına 45 dolar tavan fiyat getirilmesini istedi.

AB, kelam konusu tavan fiyatların, Birliğin Rus rafineri petrol eserlerine yönelik ambargosunun devreye gireceği 5 Şubat tarihinde yürürlüğe alınmasını talep etti.

Böylece, AB ve G7, Rusya’nın üçüncü ülkelere yapacağı rafineri petrol eserleri ihracatına sınırlamalar getirecek.

Batı ülkelerinin şirketleri Rusya’dan rafineri petrol eserleri ihracatına lakin kelam konusu eserin belirlenecek tavan fiyatın altında satılması halinde hizmet sunabilecek.

Bu evrede, AB Komitesi teklifini üye ülke temsilcileri ele alıyor. Tavan fiyat uygulamasının yürürlüğe girmesi için AB ülkelerinin oybirliği gerekiyor.

AB içinde oybirliği sağlanınca, G7 ülkelerinin de tavan fiyata katılması istenecek.

Öte yandan, AB ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama kararları 5 Aralık’ta başlamıştı.

Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyattan daha yüksek bir düzeyde satılması durumunda, G7 ve AB ülkelerindeki şirketler bu petrole nakliye, sigorta ve aracılık üzere çeşitli hizmetleri sunamıyor. Bu hizmetlerin sağlanabilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatın altında işlem görmesi gerekiyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.