AB, Rusya’ya 10. yaptırım paketini açıkladı

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta bir yıl geride kalırken, Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik 10. yaptırım paketini açıkladı.

AB Kurulu, üye ülkeler tarafından kabul edilen ve resmi onay süreci bugün tamamlanan Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketinin detaylarını açıkladı.

Buna göre, AB, yaptırım listesine 87 kişi ve 34 kuruluşu daha ekledi. Rusya’nın askeri faaliyetlerinden, siyasi kararlarından, dezenformasyondan, çocukların zorla evlat edinilmesinden, Ukraynalı sivilleri ve altyapıyı hedef alan insansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesinden sorumlu olanlara seyahat yasağı getirildi ve bu bireylerin mal varlıkları donduruldu.

19 BAKAN YARDIMCISI İLE 4 DUMA MİLLETVEKİLİ

Rusya Federasyon Kurulu üyeleri, 19 bakan yardımcısı, çeşitli federal kurum liderleri da dahil çok sayıda hükümet yetkilisi ile 4 Duma milletvekili yaptırım listesinde yer aldı.

Rus askeri önderleri ve Ukrayna’da konuşlanmış Wagner kümesinin iki kumandanı ile birlikte füze, İHA, uçak, askeri araç, savaş gemisi yahut denetim sistemleri üreten ve Rus Silahlı Kuvvetlerine bunları tedarik eden şirketler de yaptırıma tabi tutuldu.

Ukrayna’nın yasa dışı ilhak edilmiş bölgelerindeki savcılar da yaptırım kapsamına alındı.

TELEVİZYON KANALLARI İLE ÜST SEVİYE YÖNETİLER

Rusya’daki büyük televizyon kanalları ve medya kümelerindeki üst seviye yöneticiler ve sunucular da yaptırım listesine girdi.

4 İRAN VATANDAŞI

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kullandığı İHA’ların hazırlanması ve tedarikinde yer alan 4 İran vatandaşına da yaptırım uygulandı.

Rusya’yı finansal olarak destekleyen bölümlerdeki ekonomik aktörler de listelendi.

Alfa-Bank, Rosbank ve Tinkoff Bank, Rusya Federasyonu Ulusal Varlık Fonu ve Rusya Ulusal Reasürans Şirketi yaptırım uygulanan kuruluşlar ortasında yer aldı.

YAPTIRIM LİSTESİNDE KURULUŞ SAYISI 205 OLDU

Böylece, AB’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit eden aksiyonlarda bulundukları gerekçesiyle kısıtlayıcı önlem uyguladığı kişi sayısı 1473, kuruluş sayısı da 205 oldu.

Bu listedeki kişi ve kurumların mal varlıkları donduruldu. Bireylerin AB’ye girişleri yasaklandı. AB vatandaşlarının ve şirketlerinin listedeki kişi ve kurumlara finansman sağlaması da yasak kapsamına alındı.

Paket kapsamında, Rusya’nın askeri ve teknolojik gelişimine katkıda bulunan çift kullanımlı ve ileri teknoloji eserlere de yeni ihracat kısıtlamaları getirildi.

Bu kapsamda, İHA, füze, helikopter üzere çeşitli Rus silah sistemlerinde kullanılan elektronik bileşenlerin yanı sıra muhakkak ender toprak elementleri ve termal kameralar yasaklandı.

Ağır vasıta ve yedek kesimleri, çeşitli özel araçlar, römork, jeneratör, dürbün, pusula, forklift, vinç üzere inşaat araçları, elektronik, makine modülleri, pompa, metal sürece makineleri ve havacılık kesiminde kullanılan eserlere ek ihracat yasağı getirildi.

Paket kapsamında Rusya’ya yüksek gelir sağlayan bitüm, asfalt ve sentetik kauçuk üzere birtakım eserlere yönelik ithalat yasağı uygulandı.

Rus vatandaşlarının AB ülkelerinin kritik altyapı şirketlerinin idarelerinde çalışmaları yasaklandı.

Paket kapsamında Rusya’nın petrol ihracatına yönelik yaptırımların delinmesine yardım ettiğinden şüphelenilen 3’üncü ülke nakliye şirketi de listeye alındı.

RUSYA MERKEZ BANKASI’NIN VARLIKLARI

Paket, üye ülkelere Rusya Merkez Bankasının dondurulmuş varlıklarına yönelik yeni raporlama yükümlülükleri getirdi.

AB ile Rusya ortasındaki direkt yahut üçüncü ülkeler üzerinden yapılan özel uçuşların evvelce bildirilmesi mecburiliği getirildi.

İlave yaptırımlarla ayrıyeten 2 Rus medya kuruluşuna yayın yasağı getirildi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.