AB dizel için istikametini Orta Doğu ve Asya’ya çevirdi

AB, Rusya’dan ithal etmediği dizel tipi yakıt boşluğunu Orta Doğu ve Asya’dan yaptığı sevkiyatlarla doldurdu.

Bloomberg tarafından derlenen Vortexa bilgilerine göre, Avrupa’nın dizel yahut gazyağı tipi yakıt ithalatının Şubat ayında yaklaşık 1,55 milyon varil ile Ocak ayı ölçüsünün üzerinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Bu doğrultuda gerçekleşmesi durumunda Şubat ayında bu iki bölgeden gelen akışlar 2016’dan bu yana en yüksek düzeye ulaşacak.

Vortexa Analisti Pamela Munger, mevzu hakkında yaptığı açıklamada, “Rus eserlerinin yokluğu muhtemelen Süveyş’in doğusundaki tedarikçiler için bir fırsat yarattı. 1-18 Şubat tarihlerinde Orta Doğu ve Asya’dan gerçekleşen dizel ithalatının yaklaşık yüzde 60’ı Amsterdam-Rotterdam-Anvers bölgesine yapıldı” dedi.

Bu sebeple, Rusya’dan gelen yakıtın Şubat ayında en az 7 yılın en düşük düzeyinde kalması bekleniyor.

Karar Şubat başında yürürlüğe girmişti

AB ülkelerinin geçen yıl Haziran ayında kabul ettiği Rusya’dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol eserleri ithalat yasağını içeren yaptırımı, 8 aylık geçiş sürecinin sona ermesiyle 5 Şubat tarihinde uygulamaya girmişti.

5 Şubat öncesinde satılan ve gemilere yüklenen petrol eserlerinin 55 günlük bir geçiş süreci boyunca yeni kısıtlamalardan etkilenmeyeceği açıklanmıştı. Bu petrol eserlerinin 1 Nisan’a kadar kesin varış noktasına ulaştırılması ve tankerlerin yüklerini boşaltması istenmişti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.