7 başlıkta sarsıntının ekonomik altyapıya tesiri

 • 01

  Ulaşım

  Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 8 Şubat tarihli açıklamasına göre trafiğe kapalı güzergâh bulunmadığını açıklasa da Hatay Havalimanı ve Hatay-Reyhanlı yolunda meseleler devam ediyor.

  Sahadan gelen bilgi ve imajlara göre birçok ilçe ve köyün yollarının ulaşıma açık olmadığı anlaşılmaktadır. Başta Gaziantep, Hatay, Gaziantep-Osmaniye, Adıyaman-Çelikhan yolları olmak üzere yollarda birçok çökme meydana geldi.

  Onarım çalışmaları devam etmekle bir arada, birtakım noktalarda yol altyapılarının tekrar inşası gerekmektedir.

 • 02

  Elektrik

  Depremden etkilenen vilayetlerin kıymetli kısmında trafo noktaları yıkıldı, kimi bölgelerde elektrik dağıtım şebekesi yok olma seviyesinde ziyan gördü.

  Trafo ve şebeke tesislerinin yine devreye alınmasının uzun vakitte gerçekleşebileceği düşünülüyor.

  Ana güç iletim tesis ve sınırlarında sıkıntılar giderilmiş olsa da kent içi dağıtım kısımlarında kimi ilçelerde ve vilayet merkezlerinde problemler devam etmektedir.

 • 03

  Doğalgaz

  Deprem ile doğalgaz boru çizgilerinde patlamalar meydana geldi ve BOTAŞ Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş’a süratle akışı kesti.

  BOTAŞ’ın ana iletim sınırlarında arıza ve kopmalar meydana geldiği ve tamir yapılan yerlerde artçı sarsıntılarla hasarın tekrar oluştuğu bakanlık tarafından açıklandı.

  Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş vilayet merkezlerine denetimli ve kısmi doğalgaz akışları başladı.

  10 Şubat Cuma günü Hatay vilayet merkezi ve Kırıkhan ilçesi kent giriş istasyonlarına doğalgaz verilmiştir.

 • 04

  Petrol çizgileri

  BOTAŞ, Pazartesi günkü ilk zelzelenin akabinde tesisi denetlemek için terminale petrol akışını durdurdu, lakin rastgele bir sızıntı yahut hasara rastlanmadığını açıkladı.

  BOTAŞ, Akdeniz kıyısındaki Ceyhan ihracat terminaline ham petrol akışını 7 Şubat Salı günü geç saatlerde tekrar başlattı. IKBY idaresi de petrol akışının devam ettiğini teyit etti.

 • 05

  İletişim

  11,5 milyon taşınabilir abone bulunun afet bölgesinde vilayet ve ilçelerde telekomünikasyon hizmetleri büsbütün durmasa da önemli aksaklıklar yaşanmaktadır.

  Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un üyesi olduğu Taşınabilir Telekomünikasyon Operatörleri Derneği’nin açıklamasına göre 2.451 baz istasyonu devre dışı kaldı, 190 taşınabilir istasyon yollandı ve güç muhtaçlığının karşılanması için operatörler tarafından bölgeye hemen 3 bin 485 adet jeneratör sevk edildi.

  Aksaklıklar çoğunlukla köy ve ilçelerde devam ediyor.

 • 06

  Hastaneler

  2012’de zelzele dayanıklılık raporu olumsuz gelen İskenderun Devlet Hastanesi’nin A Bloğu ağır bakım hizmeti için kullanılıyordu ve zelzeleyle bir arada yıkıldı.

  Hatay İl’inde iki devlet hastanesi yıkılırken birçok özel hastane de yıkılmış yahut kalıcı ziyan görmüştür.

  Yıkılan hastane sayısı resmi makamlarca şimdi paylaşılmamakla birlikte alanda sahra
  hastanelerine ve sıhhat çalışanlarına olan gereksinim belirtilmektedir.

 • 07

  Okullar

  Eğitim Bakanlığı 81 vilayette tüm okulların sömestr tatili sonrası açılış tarihini erteledi.

  Bakanlık okulların 20 Şubat 2023 Pazartesi günü açılacağını açıkladı.

  Depremden etkilenen 10 vilayette eğitim gören öğrencilerin istedikleri vilayetlere nakil yaptırabilecekleri duyuruldu. Yıkılan okul sayısına dair resmi bir bilgi şimdi açıklanmadı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.