7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- Dış ticaret açığı Ekim’de yüzde 422 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayına ait dış ticaret bilgilerine göre, dış ticaret açığı bir evvelki yılın birebir ayına göre yüzde 421,7 artarak 1 milyar 509 milyon dolardan, 7 milyar 874 milyon dolara yükseldi. İhracat artışındaki yavaşlama dikkat çekti. 10 aylık açık 91 milyar doları aştı.

2- Türkiye iktisadı 9 çeyrek sonra daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3. çeyreğe ait ulusal gelir istatistiklerini yayımladı. Buna göre Türkiye iktisadı çeyreklik bazda yüzde 0,1 daralırken yıllık bazda yüzde 3,9 büyüdü. Böylelikle iktisat 9 çeyrek sonra daraldı.

3- Çin’de Kovid önlemlerinde yumuşama sinyali

Çin’de ekonomik aktivite üzerinde tesirli olan ve toplumsal huzursuzluk yaratan sıkı Kovid önlemlerinde gevşemeye gidileceği sinyalleri geliyor. Önlemlerin uygulanmasından sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan çabada yeni bir etaba girildiğini belirtirken dinamik sıfır olay stratejisine vurgu yapmadı.

4- AB, Rus petrolüne tavan fiyatta anlaştı

Son günlerde petrol piyasasının yakından izlediği Rus petrolüne fiyat tavanı konusunda AB içinde mutabakat sağlandı.AB ülkeleri Rus petrolüne 60 dolarlık tavan fiyat uygulanmasını kararlaştırdı. Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyata ek olarak yeni bir fiyat sınırlama sistemi kurulması da kelam konusu olacak.

5- Erdoğan’dan minimum fiyat ve EYT toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ile bir ortaya gelecek. Görüşmede taban fiyat ve EYT problemleri ele alınacak.

6- Powell, faiz artırımındaki yavaşlama için tarih verdi

ABD Merkez Bankası Lideri (Fed) Lideri Jerome Powell, faiz artırımında yavaşlamanın Aralık ayında başlayabileceğini söyledi.

7- Fed, Bej Kitap’ta ekonomik görünümdeki karamsarlığa dikkat çekti

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 12 bölgesel şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan Bej Kitap raporunda, ABD şirketlerinin ekonomik görünüm konusunda daha karamsar olduğu belirtildi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.