7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Yurt içi piyasalarda geçen hafta en kıymetli gündem hususları enflasyon bilgileri, minimum fiyat görüşmeleri ve Boğazlar’ın girişinde bekleyen Rus ve Kazak petrolü taşıyan gemilerle ilgili gelişmeler oldu.

Küresel piyasalar ise başta ABD üretici enflasyonu olmak üzere farklı enflasyon bilgilerini, Çin’deki salgın tedbirlerindeki gevşeme kararlarını ve finansın zirve isimlerinden gelen ihtarları izledi.

1- Enflasyonda 1,5 yıl sonra ilk yavaşlama

Kasım’da yıllık enflasyon 1,5 yılın akabinde ilk kez yavaşladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine göre Kasım’da yıllık enflasyon yüzde 84,39 oldu. Aylık olarak artış yüzde 2,88 seviyesinde gerçekleşti. Böylece aylıkta artış serisi 47. aya yükseldi. Kasım ayında güç kümesinin tesiriyle üretici enflasyonunda ise çok daha süratli bir toparlanma izlendi. Ekim’de aylık yüzde 7,83 olan üretici enflasyonu Kasım’da yüzde 0,74 olarak kaydedildi.

2- Taban fiyat maratonunda ilk görüşme

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan minimum fiyat çalışmasına göre, çalışanların minimum fiyat beklentisi 7 bin 500 TL, patronların minimum fiyat beklentisi de 7 bin TL oldu.

3- Boğazlar’ın girişinde petrol tankerleri trafiği

Batılı ülkelerin Rusya’nın petrol ihracına getirdiği yeni kısıtlamaların akabinde Boğazlar’dan geçiş için bekleyen tankerlerin sayısı arttı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Boğaz girişinde bekleyen Kazak petrolü taşıyan gemilerin Rus petrolüne yönelik yaptırımlara dahil olmadığı konusuna açıklık getirdiklerini söyledi.

4- Çin Kovid-19 kısıtlamalarında yeni yaklaşımını açıkladı

Çin, Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin yeni bir işareti olarak meskende karantinaya müsaade verileceğini duyurdu. Ülkede günlük hayatın kesimi haline gelen, sıhhat kodu ve test sonucu gösterme mecburiliği da kaldırılacak.

5- ABD’de üretici fiyatları Kasım’da varsayımları aştı

ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) Kasım ayında iddiaları aştı. Bu durum Fed’in faiz artışlarının 2023’te sürebileceği sinyalini verdi.

6- Finansın zirve isimlerinden uyarılar

Yatırım bankalarının zirve isimleri, 2023 yılında ABD iktisadının resesyona girmesinin mümkün olduğu ve finans kesiminde işten çıkarmalar olabileceği konusunda uyardı.

7- Putin: Nükleer savaş riski artıyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada nükleer savaş riskinin arttığı ikazında bulundu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.