7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Geride bırakılan hafta global piyasalarda OPEC+’ın üretimi kesme kararının tesirleri değerlendirilirken, yurt içi piyasalarda enflasyon ve TCMB tarafından yapılan birtakım değişikliler öne çıktı.

İşte 7 başlıkla geçen hafta…

1. OPEC+’dan sürpriz kesinti kararı

OPEC+ Mayıs ayından itibaren günlük 1 milyon varili aşan petrol üretimi kesintisine gitme kararı aldı. Temmuz ayında Rusya’nın mevcut kesintisini genişletmesiyle petrol piyasasında 1,6 milyon varillik kesinti kelam konusu olacak.

2. Enflasyon Mart’ta beklentinin altında kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına ait tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Mart ayında enflasyon beklentilerin altında gerçekleşti. Üretici fiyatları tarafındaki gerilemenin tesiriyle üretici-tüketici enflasyonu ortasındaki makas da iki yılın en düşük düzeyine geriledi.

3. İlk Togg Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teslim edildi

Yerli elektrikli araba markası Togg, ürettiği ilk arabasını düzenlenen teslim merasimi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim edildi. Erdoğan, “Bugün milletimizin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine tanıklık ediyoruz. 2019 yılında ilk siparişi biz vermiştik. Bugün de ilk akıllı aygıtı biz teslim alıyoruz” dedi.

4. Forbes Milyarderler Listesi’ni açıkladı

Forbes 2023 Milyarderler Listesi’ni yayınladı. Milyarderler Listesi’nde ilk sırayı LVMH’nin işvereni Bernard Arnault alırken listede bu yıl Türkiye’den de 26 isim yer aldı. En varlıklı isim ise Erdemoğlu Holding İdare Şurası Lideri SASA’nın işvereni İbrahim Erdemoğlu oldu.

5. Mevduatta %60’lık TL hissesini tutturamayan bankaya ek mecburî karşılık

TL’nin toplam mevduat içindeki hissesi yüzde 60’ın altında olan bankalara ek 5 puan yabancı para mecburî karşılık uygulanacak.

6. ABD’de istihdam artışı soğudu, fiyatlar tırmandı

ABD’de Mart ayı tarım dışı istihdam bilgileri yayımlandı. Bilgiler hudutlu da olsa tarım dışı istihdamda beklentilerin üzerinde artış olduğunu gösterdi. Bununla birlikte istihdam artışının soğuduğu görüldü. Buna rağmen fiyatlardaki artışta kıpırdanma dikkat çekti.

7. Tesla Türkiye’de satışlara başlıyor

Tesla, düzenlediği lansmanla Türkiye satışlarına başlayacağını açıkladı. ABD’li elektrikli araç devi Türkiye’ye ilk olarak Model Y aracıyla giriş yapacak. 4 Nisan itibariyle ön siparişlerin alınacağı belirtilirken teslimatların Mayıs’ta gerçekleştirileceği açıklandı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.