7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Geride bırakılan hafta global piyasalar için enflasyon göstergeleri ve para siyaseti patikası açısından kritik gelişmelere sahne olurken, yurt içi piyasalarda mevduat faizlerinin 20 yılın doruğuna çıkması ve kur muhafazalı mevduatlarda faiz hududunun kaldırılması gelişmeleri öne çıktı.

İşte 7 başlıkla geçen hafta…

1- Erdoğan duyurdu: Doğalgaz ve elektrikte indirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nisan ayında elektrikte yüzde 15 indirime gidiyoruz. Endüstride kullanılan doğalgazda Nisan ayından itibaren yüzde 20 indirim yapıyoruz” dedi.

2- Mevduat faizi 20 yılın doruğuna çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bilgilerine göre, 3 aya kadar vadeli mevduatlarda faiz 24 Mart haftası itibariyle yüzde 28,10 oldu. Böylece faiz 2003 yılından bu yana en yüksek düzeye çıktı.

3- Kur muhafazalı mevduat hesaplarında faiz üst hududu kaldırıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Hazine takviyeli Kur Muhafazalı Mevduat hesaplarında faiz tavanı kaldırıldı. KKM’lerde taban faiz oranı siyaset faiz oranında olacak, üst hududu banka belirleyecek.

4- Norveçli şirket Kuzey Irak’ta petrol üretimini durduruyor

Irak hükümetinin Kerkük-Ceyhan çizgisi üzerinden petrol sevkiyatını kesmesinin akabinde Norveçli güç şirketi DNO, Irak’ın kuzeyindeki petrol üretimini durdurmaya başladı.

5- Fed’in izlediği enflasyon göstergesi beklentilere paralel

Fed’in enflasyon görünümü açısından izlediği gösterge PCE deflatörde Şubat bilgileri yayımlandı.
ABD’de Şubat ayında PCE deflatör bir evvelki aya göre yüzde 0,3 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi aylık bazda artışın yüzde 0,3 olması tarafındaydı.

6- Euro Bölgesi çekirdek enflasyonunda yeni rekor

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) datalarına göre Euro Bölgesi’nde Mart ayı enflasyonu yüzde 0,9 ve yıllık enflasyon yüzde 6,9 artış gösterdi. Bloomberg anketinde medyan beklenti aylık yüzde 0,9 ve yıllık yüzde 7,1 olması tarafındaydı. Çekirdek enflasyon ise yüzde 5,7 ile rekor düzeye ulaştı.

7- Alibaba’dan tarihinin en kritik yapılanma kararı

Alibaba Group, yeni bir yapılanma ile 220 milyar dolarlık imparatorluğunu altı ana üniteye ayırmayı planladığını açıklandı. Bölünecek şirketlerin her birinin idare heyetinin olacağını duyuran Alibaba, bu şirketlerin halka arzını da değerlendireceklerini belirtti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.